fbpx
Vyberte stránku

Je to prostá rovnice. Nadměrná konzumace cukrů může vést k přibírání na váze (také s sebou nese riziko vzniku zubního kazu). Kámen úrazu je především v tom, že ve většině potravin a nápojů, které obsahují cukr přirozeně, najdeme ještě tzv. přidaný cukr (někdy označovaný jako volný). Jaká je doporučená denní dávka cukrů?

 

Doporučená denní dávka cukrů: pod 10 %

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby denní příjem cukrů na dospělého člověka činil méně než 10 % celkového energetického příjmu. To znamená při průměrné fyzické aktivitě při příjmu 8400 kJ/2000 kcal cca 50 g cukrů na den. To ale není všechno. To ale není všechno, je třeba počítat s přidanými cukry, z doporučené denní dávky cukrů by měla být maximálně polovina.

4 gramy cukru = 1 čajová lžička (nebo také 1 kostka cukru)

Mějte na paměti při čtení etiket s výživovými údaji. Pomůže vám lépe si představit, kolik přidaného cukru výrobek obsahuje.

Pokud tedy budeme přepočítávat, neměli bychom průměrně zkonzumovat více než 13 čajových lžiček cukru za den (včetně přidaných). Lehce se řekne, hůře plní. Nevěříte? Hlavním zdrojem přidaných cukrů jsou nápoje (uvádí se, že až skoro polovina). Potíž je v tom, i když třeba jogurty mohou být v číslech srovnatelné, není obvyklé sníst na posezení jogurtu půl kila, ale půl litru slazeného nápoje lze vypít jako nic.

 

Příklad?

Třetinka koly obsahuje hned 9 kostek cukru (to už jsme skoro na celodenní doporučené dávce), třetinka stoprocentního pomerančového džusu je kostek zhruba 7,5 (doslazená varianta obsahuje cukru mnohem více). Džus si samozřejmě můžeme ředit vodou, u kolových nápojů to ovšem půjde dost těžko.

DOPORUČENÁ MAXIMÁLNÍ DÁVKA PŘIDANÉHO CUKRU

  • Dospělí 30 g (7-8 kostek cukru)
  • Děti (7 až 10 let) 24 g (6 kostek cukru)
  • Děti (4 až 6 let) 19 g (5 kostek cukru)
  • Pro děti mladší 4 let není stanoven žádný doporučený limit, ale doporučuje se, aby se vyhýbaly nápojům slazeným cukrem a potravinám s přidaným cukrem.

Jak z toho ven? To nejjednodušší je mít na paměti 4 g cukru je jedna kostka (potažmo lžička) a při nákupech si důkladně číst etikety.

Sladíme!

Slaďte zdravě, prostě tak akorát!
Udělejte si v cukrech konečně jasno!
Praktické pomůcky, užitečné tipy.