fbpx
Vyberte stránku

Javorový sirup představuje tradiční chutnou alternativu slazení, která má bohaté využití zejména v kuchyni při vaření a pečení. Palačinky s javorovým sirupem nebo trochu sirupu do bílého jogurtu představuje klasiku. Platí ovšem stoprocentně, že je zdravější alternativou klasického cukru?

 

Javorový sirup: takřka výhradní produkt severní Ameriky

Javorový sirup je sirup vyráběný z mízy javorů, v chladném podnebí si tyto stromy před zimou ukládají do kmenů a kořenů škrob, který se pak koncem zimy a začátkem jara přeměňuje na cukr. Do kmenů stromů se vrtají otvory, sbírá se míza, která se zahřívá. Část vody se odpařuje a zůstává koncentrovaný sirup.

Před příchodem evropských osadníků do Ameriky takto javorový sirup využívali domorodí obyvatelé oblastí Velkých jezer a řeky svatého Vavřince. Dodnes se sirup vyrábí výhradně v severní Americe (zejména ve východní Kanadě a na severovýchodě Spojených států). Hlavními produkty jsou čisté a smíšené hnědé stolní sirupy, cukrovinky, polevy na zmrzlinu, ochucovadla a náplně do tabáku.

 

PROCES VÝROBY

Strom v klidovém stavu se nařízne (otvor pro kohoutek), sladkovodní míza vytéká pokaždé, když po období mrazu následuje období tání. Míza obsahuje až 3 % pevných látek, většinou sacharózu, ale neobsahuje barvu ani chuť javorového sirupu, které míza získává při odpařování v otevřených nádobách. Jeden strom poskytne až 150 l mízy (což jsou až 4 litry koncentrovaného sirupu). Z mízy lze vyrábět také javorový cukr, který byl kdysi hospodářsky významným produktem, ale v 19. století jej vytlačil levný třtinový cukr.

 

Chuťově vynikající, ale kalorický

Nemělo by vás překvapit, že javorový sirup je vysoce kalorická potravina. Polévková lžíce javorového sirupu obsahuje 26 kcal a zhruba 6 g cukru (to je cca 60 %). Glykemický index javorového sirupu se pohybuje kolem 54 (stolní cukr má glykemický index kolem 65). Nepřekvapí tedy, že javorový sirup není vhodný pro diabetiky.

Neobsahuje téměř žádné vitamíny, nicméně v něm najdete poměrně dost minerálních látek v měřitelném množství. Jedna polévková lžíce javorového sirupu obsahuje přibližně 1/3 denní hodnoty manganu, mezi další minerály obsažené v javorovém sirupu patří: zinek, měď, vápník, železo, hořčík, draslík.

Javorový sirup také obsahuje také nejméně 24 antioxidantů. Antioxidanty mohou neutralizovat volné radikály (mechanismus, který způsobuje stárnutí a řadu nemocí) a snižovat oxidační poškození, což může snížit riziko některých onemocnění. Ačkoliv je považován za vhodný zdroj antioxidantů, je třeba podotknout, že celkový obsah antioxidantů je však ve srovnání s velkým množstvím cukru stále nízký.

Nezanedbatelným benefitem javorového sirupu je také jeho velmi specifická chuť, proto již zmiňované využití při vaření a pečení.

 

ZDRAVÍ A JAVOROVÝ SIRUP

Pokud hledáte náhražku za třtinový nebo řepný cukr, javorový sirup může představovat jednu z používaných alternativ, nahradit jím ale plnohodnotně zmiňovaná sladidla se nedoporučuje. Už vůbec ne, pokud jste v fit programu (úprava stravy, hubnutí apod.).

+
Dostupnost
Výborná chuť
Všestranné využití
Nižší glykemický index než běžný cukr


Vysoký podíl cukru
Nevhodný pro diabetiky
Vyšší cena

JAKOSTNÍ TŘÍDY JAVOROVÉHO SIRUPU

GOLDEN: Zlatavě jemná chuť a nejsvětlejší barva
Jedná se o nejsvětlejší barvu, která je obvykle spojena s prvními přítoky mízy během cukrovarnické sezóny. Má zlatavou barvu a jemnou javorovou chuť, často s nádechem vanilky.

AMBER: Jantarová chuť a světle jantarová barva
Jantar je o něco tmavší než zlatý se světle jantarovou barvou. Bohatá chuť je „plná javorová chuť střední intenzity“. Amber je chuťově považován za „klasickou“.

DARK: Tmavá robustní chuť a tmavě jantarová barva
Robustní chuť je výraznější než u jantarového sirupu a jemné chutě, které se vyskytují u zlatého a jantarového sirupu, jsou často maskovány javorovou chutí.

VERY DARK: Velmi tmavý – silná chuť a nejtmavší barva
Tato třída je nejtmavší ze všech tříd a má velmi intenzivní javorovou chuť. Velmi tmavý sirup se dobře uchovává při vaření a javorová chuť se přenáší do konečného výrobku.

Sladíme!

Slaďte zdravě, prostě tak akorát!
Udělejte si v cukrech konečně jasno!
Praktické pomůcky, užitečné tipy.