fbpx
Vyberte stránku

Pokud chceme hlídat svou váhu a dbát svoje zdraví, kontrolujte si denní příjem cukrů. Není to jednoduché, ani populární řešení, ale jde to. A výsledky se mohou záhy dostavit. Jak na to?

 

Pamatujte

Zopakujme si. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby denní příjem cukrů na dospělého člověka činil méně než 10 % celkového energetického příjmu. To znamená při průměrné fyzické aktivitě při příjmu 8400 kJ/2000 kcal cca 50 g cukrů na den. To ale není všechno. Přidaných cukrů by nemělo být více než 5 g.

4 gramy cukru = 1 čajová lžička (nebo také 1 kostka cukru)

Získejte přehled o konzumaci cukru

  • Zapište si množství cukru v každé potravině nebo nápoji, který konzumujete (použijte zápisník, počítač nebo telefon).
  • Zkontrolujte, zda je na etiketě uvedena výživová hodnota. Množství cukru, které se v potravině nachází, je uvedeno v části sacharidů na etiketě (pamatujte, že množství se může vztahovat na jednu porci nebo např. 100 g, toto je potřeba přepočítat na skutečné množství).
  • Podívejte se do databáze složení potravin, abyste zjistili přesné hodnoty, které zaznamenejte.
  • Zapište si množství cukru, které přidáváte do jídla nebo nápojů. Pokud si například přidáváte několik lžiček cukru do kávy, nezapomeňte také zaznamenat.
  • Sečtěte všechny zjištěné hodnoty během dne a získáte váš denní příjem cukru.

Výše uvedený postup aplikujte na svůj běžný stravovací den, a to v dlouhodobějším časovém horizontu (ideálně aspoň jeden týden). Je třeba brát v potaz, že např. během pracovního týdne můžete mít odlišné stravovací návyky než o víkendu. Pro zjednodušení můžete využít kalkulátor příjmu cukru.

Pokud vaše výsledná čísla překračují doporučenou denní dávku, nezoufejte. V dalších článcích si ukážeme, jak denní příjem cukru snížit, začít snižovat svou váhu a prospět tak svému zdraví.

KALKULÁTOR PŘÍJMU CUKRU

Sladíme!

Slaďte zdravě, prostě tak akorát!
Udělejte si v cukrech konečně jasno!
Praktické pomůcky, užitečné tipy.